Sumatrix Biotech, sürdürülebilir ve pestisit içermeyen dikey tarım için hidrojel bazlı tarım teknolojisine öncülük eden bir şirkettir.

Sumatrix Biotech, HidroGelPonic sistemini yeni nesil süperhidrofilik hidrojel tabanlı dikey tarım teknolojisi olarak geliştirdi. HydroGelPonic sistemi, girdileri ve mahsul direncini optimize ederek, operasyonel harcamaları azaltarak mühendislik, yazılım ve biyoteknoloji ile üretimin sürdürülebilirliğini iyileştirir.

Hidroponik tarımda kullanılan substrat malzemelerinin çoğunda iki önemli sorun görüyoruz. Bazı malzemeler, hidroponik sistemdeki suyu kirleterek parçalanmaya eğilimlidir. Diğer malzemeler bozulmadan kalsalar bile çoğu durumda biyolojik olarak parçalanamayan atık haline gelir.

Bu nedenle, yenilebilir, mikrobiyal fermentasyon yoluyla üretilen süperidrofilik hidrojel olan kendi benzersiz substratımız Jellylose’u geliştirdik. Jellylose formülüne tohumun filizlenmesine ve sağlıklı bir fideye dönüşmesine yardımcı olan Jellylose, selüloz kaynaklıdır ve bu nedenle bitki sağlığı, görünümü, tadı veya dokusu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ana faydası, dikey çiftliği etkin bir şekilde karbonsuzlaştıran atık azaltmadır. Dahası, tüketmeden önce ürünü kesmeye veya yıkamaya gerek yoktur.

HydroGelPonics sistemi, Jellylose ve veri kontrolü sağlayan IoT teknolojisinden oluşur.

 • Sıcaklık,
 • Nem,
 • pH,
 • Elektriksel iletkenlik,
 • CO2 sensörleri tüm verileri toplar ve yazılıma aktarır.

Akademik Yayınlar

Bilimsel yayın ve raporlarımızı incelemek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın

Su

Temiz su kaynaklarımızın %70’i tarım uygulamalarında kullanılmaktadır. Sumatrix Biotech geliştirdiği süperhidrofilik hidrojel techolojisi sayesinde üretimde kullanılan su miktarı geleneksel tarım yöntemlerine göre %98 ve dikey tarım yöntemlerine göre % 80 daha az olmaktadır.

Enerji

Ortam nemi, ısı ve etkili LED kullanımı üzerinde mutlak kontrol sayesinde %60’a varan enerji tasarrufu sağlar.

Tarım İlaçları

Çeşitli zararlılardan korunmak için kullanılan toksik pestisitler, toprakta faydalı mikroorganizmaların azalmasına ve ürünlerde birikime neden olur. HydroGelPonic sistemi, pestisit kullanımını sıfıra indirerek hem ürünlerimizi hem de doğayı koruyor.

Arazi

Raporlar dünya nüfusunun 3’te 2’sinin şehirlerde yaşayacağını öngörüyor. Ayrıca verimli arazilerin azalması ve dünya nüfus artışı ile birlikte yetersiz gıdaya ulaşımda artacağı öngörülüyor. HydroGelPonic sistemi, şehirde dikey olarak üretim yapabilmekte, IoT teknolojisi ile bitki türüne özel geliştirdiği yapay zeka algoritmaları aracılığıyla ürünlere ihtiyaç duydukları besinleri eksiksiz verebilmekte ve optimum koşulları sağlayabilmektedir.

Kalite

HydroGelPonic sistemde kullanılan hidrojel bitki kökü ile sıvı arasında ara yüzey oluşturur. Böylece bitki, sıvı kaynaklı kontaminasyonlardan korunur. HydroGelPonic, ürünlerin görünümünü ve tadını iyileştirerek hasat zamanına kadar aynı hızda büyümelerini sağlar.Tam izlenebilirlik ve pestisitsiz üretim sağlar.

Karbon Ayakizi

Geleneksel tarımda üretilen üründe topraktan sofralarımıza ulaşana kadar yoğun bir enerji harcanır. HydroGelPonic sistemi, yapay zeka algoritmaları ile su ve enerji tasarrufu sağlar ve şehir içinde yaptığı üretim sayesinde karbon ayak izini %99 oranında azaltmaktadır.

İstihdam

HydroGelPonic sistemi yıl boyunca sürekli üretim yapabildiği için yetişmiş iş gücü ve kalıcı istihdam sağlama konusunda da pozitif bir etki yaratacaktır.

Zaman

HydroGelPonic sistemine entegre edilmiş hidrojel teknolojisi ve IoT sistemi sayesinde çok az bakım gerektirir. Böylece zamandan ve endişelerden tasarruf eder.

Sizinle iletişime geçmemizi istiyorsanız formu eksiksiz doldurun.

  Bilimsel işbirliği ve araştırma hizmetleri için bize ulaşın

  İletişim

  Adres:
  Marmara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Eğitim Mahallesi, Hızır Bey Caddesi No: 188/4 Kadıköy – İstanbul

  E-mail: info@sumatrixbiotech.com

  Tüm Hakları Saklıdır. © Sumatrix Biotech 2021

  Web Design: Akila